Przedszkole Tęczowe

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Rozwój dziecka 6-letniego

Email Drukuj PDF

CHARAKTERYSTYKA DZIECKA 6-LETNIEGO

 

Umiejętności, jakie dziecko powinno posiadać na starcie szkolnym, trapią wielu rodziców. Sprawa nie ogranicza się jedynie do kwestii znajomości liter i cyfr, choć zdarza się nam wpadać w pułapkę przeliczania opanowanych już głosek. Okazuje się, że dziecko rozpoczynające naukę w pierwszej klasie powinno być gotowe w wielu innych obszarach...

 

 

ROZWÓJ SPOŁECZNY I EMOCJONALNY

 • potrafi współdziałać z dziećmi w zabawie
 • przestrzega zasad i umów zawartych w grupie
 • potrafi kontrolować swoje zachowanie
 • szanuje prawa i własności innych
 • jest otwarty w kontaktach z dorosłymi
 • z chęcią okazuje swoje uczucia
 • jest samodzielny w czynnościach codziennych i samoobsłudze
 • dba o swoje rzeczy i porządek na półce
 • sprząta po sobie zabawki, pomoce
 • umie przekazać rodzicom informacje i polecenia otrzymane od nauczyciela

 

ROZWÓJ MOWY I MYŚLENIA

 • rozumie i zapamiętuje złożone polecenia
 • posiada bogaty zasób słownictwa
 • jest aktywny podczas zajęć, zabiera głos w dyskusji
 • potrafi wypowiadać się rozwiniętymi zdaniami
 • uważnie słucha bajek i opowiadań
 • rozumie ich treści
 • doprowadza pracę do końca nawet gdy napotyka trudności
 • odtwarza treści wiernie [wierszy i piosenek]
 • potrafi ułożyć historyjkę obrazkową z 3 obrazków
 • dokonuje analizy i syntezy głoskowej wyrazu
 • próbuje czyta proste zdania, łatwe wyrazy
 • mowa prawidłowa
 • jest skupiony na przedmiocie zajęć, uważnie śledzi ich przebieg
 • potrafi ułożyć obrazek z 6 części
 • rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory i pochodne

 

ROZWÓJ POJĘĆ MATEMATYCZNYCH

 • potrafi określić położenie przedmiotów w przestrzeni
 • potrafi określić kierunki w przestrzeni
 • jest świadome stronności swego ciała
 • rozpoznaje i nazywa figury geometryczne [koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, kula, sześcian]
 • potrafi wyodrębnić zbiory przedmiotów
 • klasyfikuje przedmioty wg cech:

▪ wielkości

koloru

kształtu

funkcji

 • liczy w zakresie 10
 • zna i posługuje się liczebnikami do 10

głównymi

porządkowymi

 • dodaje i odejmuje w zakresie 10/ na konkretach/
 • rozpoznaje i nazywa cyfry oznaczające liczby od 0 do 10
 • rozumie i stosuje znaki matematyczne/ = ,+ , - ,<,>/

 

WYCHOWANIE MUZYCZNE I PLASTYCZNE

 • potrafi podać liczbę zwrotek słyszanej piosenki
 • potrafi określić budowę piosenki: zwrotka, refren
 • poznaje akompaniament do: marszu, biegu, podskoków
 • rozpoznaje dźwięki instrumentów perkusyjnych
 • zna kierunki kreślenia od lewej do prawej
 • poprawnie posługuje się nożyczkami
 • prawidłowo odwzorowuje znaki litero-podobne
 • potrafi wykonać:
 1. owydzierankę
 2. owycinankę
 3. oformę przestrzenną z papieru
 4. orysunek dowolny: bogaty w szczegóły
 5. orysunek postaci ludzkiej: posiada podstawowe części

 

ORIENTACJA W ŚRODOWISKU

 • zna nazwę swojej miejscowości
 • zna nazwę swojego kraju [flagę, godło]
 • zna pory roku
 • określa zmiany związane ze zmianami pór roku
 • zna dni tygodnia
 • zna swoje imię i nazwisko
 • zna ulicę i numer domu
 • zna zasady ruchu drogowego

 

ROZWÓJ FIZYCZNY

 • bierze udział w zajęciach gimnastycznych
 • samodzielnie przebiera się w strój gimnastyczny
 • przechodzi przez tory przeszkód
 • potrafi rzucać i chwytać piłkę
 • wykonuje rzuty przyborami ręką prawą i lewą
 • wspina się na przyrządy
 • toczy piłkę oburącz
 • zachowuje równowagę na ławeczce
 

POROZMAWIAMY ?

Włącz/wyłącz Dźwięk Opcje Emotikony Historia Małe info Kide Chat
Gość_1698: :)
Gość_8540: c;
Gość_7134: Kiedy będą zdjęcia zabawy choionkowej?
Gość_5955: tak naprawdę problem to zabawy dzieci w plucie z językiem tak bynajmniej mi dziecko opowiadało ze się tak bawią, wystarczy ze jedno jest chore lub przeziębione i epidemia gotowa, mycie rąk nie pomorze
Gość_5955: wietrzenie sal to nie jest problem
Gość_8759: NIE ROBMY Z PAN TERRORYSTEK 8)
Gość_8899: Wietrzenie a robienie przeciągów to dwie różne sprawy. Wietrzyć salę można przy zamkniętych drzwiach od sali. Chodzi o jednoczesne otwieranie okien w sali, otwieranie drzwi sali do szatni gdzie również są otwarte okna
Gość_: :( :-* ;) ;) ;)
Gość_: :P
Gość_8758: A CO DO PRZECIAGÓW TO NIE WIERZE A TO ZE DZIECI CHORE PRZYCHODZA DO PRZEDSZKOLA BO RODZICE BYLE PCHNAC NA (5-GODZIN) I MIEC ZGŁOWY W SZATNI RANO MOZNA USŁYCZEC (A SKAD TAKI KASZEL W DOMU NIE KASŁAŁES ALBO TO ALERGIA ) WYOBRASMY SOBIE 8 GODZIN SALA NIE WIETRZONA DZIECI 28 NIC DODAC NIC UJAC NIE MA PRZEDSZKOLA W KTORYM SALE SA NIE WIETRZONE I PANIE MYSLE ZE NIE RODIĄ TEGO JAK DZIECI SIEDZĄ PRZY STOLIKACH JESLI KOMUS NIE PASUJE NIECH ZMIENI PRZEDSZKOLE MYSLE ZE CHETNYCH NIE BEDZIE BRAKOWAC NA MIEJSCE W TYN PRZEDSZKOLU
Gość_: :D :P :P :P :P :D ;) :_(
Gość_5501: Chore dzieci swoją drogą ale robienie przeciągów - otwarta sala obok szatni, otwarte okno w sali, otwarte okna w szatni i choroba gotowa. Dziecko przychodzi po chorobie i znowu przeciąg, choroba i koło się zamyka. Można wietrzyć salę bo jest to potrzebne ale nie róbmy przeciągów.
Gość_8969: Nieodpowiedzialni rodzice przyprowadzają chore dzieci i epidemia gotowa czy to jest odpowiedzialne? co na to pani dyrektor ? przecież chore dzieci miały nie przychodzić do przedszkola.
admin: Ze względu na wczesny termin ferii zimowych, w bieżącym roku szkolnym bal karnawałowy odbędzie się w lutym. Dokładny termin zostanie podany w początkowych dniach II.
Gość_6612: Witam nie moge znalezc informacji kiedy odbedzie sie bal karnawalowy. Jest inf styczen i tyle
Gość_8220: Ogromne podziękowania dla Pań i naszych wnuków za przepiekne występy na dzień babci i dziadkaw grupie skrzacików. Zachwycona babcia
mama_skrzata: Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym Paniom za swietne przygotowanie przedstawienia i przyjęcia z okazji Dnia Babci i Dziadka.Bylo super,dziadkowie zachwyceni..Dziekujemy :-*
Gość_2945: Piękne prace dzieci można zobaczyć w szatni na tablicy.
Gość_2945: dziękujemy przedszkolu za ładne zdjęcia z mikołaja :)
Gość_1079: kto jest w maluchach ???
Gość_1079: pani przedszkolanka hmmmm
Gość_1079: :_(
Gość_7218: :)
Gość_3353: Podziękowania dla przedszkola za ładne nowe prezenty :)
Gość_8836: Moje dziecko chodziło do tego przedszkola i ja jestm bardzo zadowlona z Pań w szoku jestem, że ktoś pisze takie głupoty moje dziecko też zawsze było zadowlolne nigdy nie mówił że nie chce iść do przedszkola nigdy nie spotkałam się ze złym traktowaniem dzieci.
Gość_4746: Nigdy nie słyszałam żadnego negatywnego zdania na temat tego przedszkola, a już na pewno nic negatywnego jeśli chodzi o traktowanie dzieci 'z góry'. Jest to najlepsze przedszkole i bardzo dobre panie wychowawczyni. Jestem bardzo zadowolona ze moje dziecko tu chodzi. Jeśli jest tak źle to gość 7541 może przepisać dziecko do dwóch pozostałych przedszkoli i po problemie.
Gość_9731: to prawda to co napisal 7541
Gość_7541: nie
admin: Proszę o wyjaśnienie co oznacza "lepsze traktowanie dzieci z rodzin bogatych a dzieci biedniejszych z "góry" " i innych kwestii. Dlatego zapraszam Panią czyli Gościa 7541 do Przedszkola w celu uściślenia faktów. Halina Piecuch
Gość_9877: ni dyrektor
Gość_7541: jestem ciekawa dlaczego Panie przedszkolanki traktują lepiej dzieci z rodzin bogatych a dzieci z rodzin biedniejszych są traktowane z ,,góry,,jak to sie mówi,jestem rodzicem i bylam świadkiem zreszto z tego co mi wiadomo nie tylko ja to zauwazlam.podreszto w maluchach jest taka pani w krótkich czarnych włosach z donioslym glosem i widzialam na korytarzu jak szarpala jedno z dzieci .powinno byc to chyba naglosnione bo spotykam sie z wieloma opiniami na temat tego przedszkola ze dzieci sa zastraszane przez panie zeby nie skarzyly sie do rodziców?co na to pani dyrektor
Gość_7559: Dlaczego tak mało osób głosuje na "nasze" przedszkole, które bierze udział w konkursie o którym mowa na stronie głównej?? To nic nie kosztuję, wystarczy się zarejestrować i oddać codziennie swój głos. Niech dzieciaki wygraja jakąś nagrodę!!
admin: W GALERII - Akademia z okazji Święta Niepodległości
Gość_9228: W GALERII Bajka o Kocie w butach
Gość_9228: fajne zdjęcia u Pszczółek
Gość_9228: Nowe wieści u ELFÓW

Imię:
Wiadomość::) :( ;) :P :D :| :O :S O.O 8) :_( :-* (!) (?)

Zaloguj się


Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości