Kochać mądrze

KOCHANI RODZICE - przeczytajcie, to ważne!

Kochać mądrze...
Spośród różnych ludzkich miłości wzajemna miłość między rodzicami i dziećmi jest najtrwalsza i najpiękniejsza. Miłość matki jest bardziej biologiczna i globalna niż miłość ojca, ale dla obojga rodziców jest ona uczuciem przenikającym ich osobowość. Dziecko reaguje na miłość miłością.

Mądrze okazuj miłość - na pewno nie rozpuścimy dzieci ich częstym przytulaniem, ale też nie zrobimy im krzywdy, jeśli nie będziemy całkowicie zaangażowani w ich codzienne zajęcia, gdy podrosną. Maluch, który już w domu doświadczył tego, że mama i tata nie są na każde zawołanie, mniej boleśnie odczuje to, że jest jednym z kilkunastu przedszkolaków w grupie a Pani nie zawsze ma dla niego czas, czy też nie w każdej chwili może bawić się wybraną zabawką.

Słuchaj swojego instynktu - każdy z nas jest takim rodzicem, jakiego potrzebuje nasz malec. Nie musimy być idealni. Wystarczy, jeśli będziemy tak dobrzy, jak potrafimy. Podstawową wiedzę o tym, jak zapewnić opiekę potomstwu, mamy zapisaną w genach. Warto z niej skorzystać, nawet, jeśli kłóci się to z tym, jak sami byliśmy wychowywani lub co o tym mówią inni.

Wyznaczaj wyraźne granice - Dzieci należy kochać i wymagać. One tego oczekują. Muszą czuć, że ktoś za nie odpowiada. Dziecko, które nie ma wytyczonych granic czuje się zagubione.

Przytulaj i mów swojemu dziecku jak bardzo je kochasz, zawsze wtedy, gdy ono tego potrzebuje!

JAK ZNALEŹĆ CZAS DLA DZIECKA I MĄDRZE KOCHAĆ ?

Jedna z najbardziej stresujących cech współczesnego życia jest to, że my rodzice nigdy nie mamy dość czasu, aby zająć się dziećmi i być z tego zadowolonymi.
Każdą rzecz robimy w pośpiechu, żeby ze wszystkim zdążyć, przez co stajemy się niewolnikami zegarków. Czas rządzi nami od porannego budzika do momentu pójścia spać.
Jeżeli musimy się ze wszystkim śpieszyć, wtedy nie tylko znika zadowolenie, lecz na dodatek pojawia się frustracja, obawa, zdenerwowanie, które są stresujące dla nas i dla naszych pociech. Dlatego należy tak zorganizować czas, aby go poświęcić na zabawy, spacery, wycieczki z dziećmi.
Dzieci jak barometry odbierają nasze nastroje, dlatego czas i konsekwencja
poświęcona dzieciom jest najlepszą drogą do sukcesu wychowawczego.

Oto jej zasady:

1. Nie pozwól się wyprowadzić dziecku z równowagi.

2. Bądź cierpliwy.

3. Jeżeli coś powiesz dziecku – trzymaj się tego.

4. Chwal dziecko.

5. Wymyśl wspólną zabawę, poproś je, aby ci pomagało – to wzmocni waszą więź.

6. Powieś na drzwiach pokoju plan dnia – dziecko tego potrzebuje.

7. Słuchaj tego, co twoje dziecko ma ci do powiedzenia – naucz się je rozumieć.

8. Z wyczuciem stosuj zakazy i tłumacz dziecku, czemu mu tego nie wolno.

9. Dla dziecka zabawa jest tym samym, czym dla ciebie praca – nie przerywaj mu jej.

10. W żadnym wypadku nie bij! Pamiętaj, że karą będzie to, co nazwiesz karą. Przyczyna ukarania musi być jasna, a czas określony.

11. Nazywaj dziecko po imieniu.

Kiedy, dziecko idzie do przedszkola, są na niego skargi, że w ogóle nie słucha, co się do niego mówi. A ono nie ma pojęcia, że się mówi właśnie do niego.
W domu dzieci się przezywa; Aniołku, Słoneczko, żabko – jest to błąd
rodziców. Dziecko ma swoje imię i tak należy do niego się zwracać.