Polska - Moja Ojczyzna

Polska – Moja Ojczyzna

9 maja 2018 r. na scenie JOK odbył się przedszkolny przegląd recytatorski dla dzieci z Przedszkola Tęczowego w Janowie Lubelskim pod hasłem Polska – Moja Ojczyzna. Było to wydarzenie związane z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja jak również 100-leciem Niepodległej Polski. Na początku Pani Dyrektor E.Gil wraz z Burmistrzem Janowa Lubelskiego Krzysztofem Kołtysiem powitali wszystkich zebranych: rodziców, członków rodzin, dzieci, przedstawiciela Biblioteki Dziecięcej Panią Justynę Jakubiec i zaprosili wszystkich przybyłych do odśpiewania hymnu oraz podziwiania umiejętności małych artystów.

Każda grupa wiekowa miała swoich przedstawicieli zgłoszonych przez Rodziców. Wszystkie dzieci starały się wypaść jak najlepiej, zaprezentowały się pięknie. Na scenie pojawiała się trema, zapomnienie tekstu czy zakłopotanie ale nikt nie zrezygnował ze swojego występu. Dzieci dobrze wiedziały o czym mówią recytowane przez nie utwory ponieważ wcześniej rozmawiały w przedszkolu i w domach o tym co to jest Polska, Ojczyzna, kraj, Polak, stolica, jakie są nasze symbole narodowe. Poznawały legendy polskie i podania. Wykonywały prace plastyczne o tej tematyce. Wszystkie czuły, że są to bardzo bliskie im treści. Choć czasami mogą się jeszcze mylić pojęcia, to serce podpowiada co jest ważne i kochane. Dlatego przegląd był zwieńczeniem tej tematyki, współpracy rodziców, przedszkola i dzieci. Jego głównymi celami było:

• popularyzowanie pięknej poezji i literatury dziecięcej,
  • zainteresowanie dzieci poezją,
  • rozwijanie zdolności recytatorskich,
  • zachęcanie do występów na scenie,
  • prezentacja umiejętności dzieci,
  • dobra zabawa,
  • przełamywanie nieśmiałości wśród dzieci, obycie ze sceną
  • rozwijanie poczucia humoru bo nie wszystkie utwory muszą być poważne
  • utrwalenie wcześniej poznanych treści.

W wydarzeniu tym wzięły udział wszystkie dzieci z Przedszkola. 60 dzieci zostało zgłoszonych do wzięcia udziału a wystąpiło na scenie pięćdziesięcioro dwoje ze wszystkich grup wiekowych. Dzieci recytowały, przygotowane w domach wraz z członkami swych Rodzin, wiersze różnych autorów, mówiące o naszym kraju i tym co jest z nim związane. Było to silne i zapewne niezapomniane przeżycie dla dzieci. Wszystkie zostały nagrodzone gromkimi brawami widzów, pamiątkowym dyplomem i książką do wspólnego czytania z Rodzicami w domu. Nagrody wręczała dzieciom Pani Dyrektor oraz przedstawiciel Urzędu Miejskiego Pani Ewa Misztal. Pamiątkowe zdjęcie zakończyło ten kolejny element życia przedszkolnego.

Dziękujemy Panu Dyrektorowi Łukaszowi Drewniakowi i Pracownikom JOK za udostępnienie sali widowiskowej i zapewnienie obsługi technicznej
na czas Przeglądu.

H.P.