O programie profilaktyczno-wychowawczym

W roku szkolnym 2014/15 w naszym przedszkolu będzie wdrażany nowy autorski program profilaktyczno – wychowawczy. Program przeznaczony jest do realizacji w przedszkolu i w swoim założeniu obejmuje pracę wychowawczo-profilaktyczną nad całością osobowości dziecka z uwzględnieniem kształtowania sfery psychicznej, duchowej i fizycznej.

Dzieci dorastając poddawane są oddziaływaniom trzech środowisk , z których najważniejszym jest dom rodzinny, kolejnym – najbliższe otoczenie (sąsiedztwo, przedszkole), ostatnim zaś – społeczeństwo i jego kultura   .  Nasz program ma na celu poprawę jakości pracy edukacyjnej, uwzględniając potrzeby całej społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców, środowiska oraz pracowników przedszkola. Integruje nauczycieli i rodziców w realizowaniu celów wychowawczych. Ma on za zadanie określić wartości jakie chcemy wpajać naszym wychowankom, aby wykształcić u nich odpowiednie postawy wobec ludzi, otoczenia i symboli.

CELE PROGRAMU PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEGO:

• Nabywanie umiejętności rozumienia siebie i innych, oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
  • Zapoznanie dzieci z regułami życia w grupie, wdrażanie do samodzielności i umiejętności współżycia i współdziałania z innymi.
  • Zapoznanie dzieci z prawami i obowiązkami, światem wartości moralnych oraz koniecznością ponoszenia konsekwencji swoich czynów.
  • Wyposażenie dzieci w umiejętności pozwalające na ocenę sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu dziecka.
  • Kształtowanie zachowań prozdrowotnych w szczególności umiejętności spędzania wolnego czasu, przestrzegania zasad higieny i zdrowego odżywiania się.
  • Rozwijanie wzajemnych relacji pomiędzy dziećmi, opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji.
  • Nabywanie umiejętności radzenia sobie z emocjami poprzez udział w zabawach, rozmowach, zajęciach wychowawczo-dydaktycznych.

GŁÓWNE   ZADANIA   PROGRAMU PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEGO

1. KULTURA