Dni Adaptacyjne w Przedszkolu

CO TO BYŁY ZA DNI ! -

czyli dni adaptacyjne w Tęczowym Przedszkolu

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu dziecka. Aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu,

3 i 4 lipca były w naszym przedszkolu dniami adaptacyjnymi dla przyszłych wychowanków. Zajęcia odbyły się w grupie I - 3-latków i w grupie II – 3-4-latków.

Jak bawiły się trzylatki ?

Spotykaliśmy się przez dwa dni, aby wspólnie spędzić czas – poznając się, bawiąc, oswajając z przedszkolem i sobą nawzajem. Pierwszym chwilom towarzyszyło onieśmielenie, które szybko ustępowało zainteresowaniu nowym otoczeniem i tym co przygotowaliśmy dla naszych podopiecznych. Pierwszego dnia mieliśmy dużo czasu, aby dobrze rozejrzeć się po sali. Była też zabawa na dywanie, układanki, klocki, samochody, zabawy przy muzyce i ozdabianie balonów.

Wspólnymi siłami utworzyliśmy pociąg z wizytówek przyszłych przedszkolaków.

Kolejny dzień był przeplatany zabawami ruchowymi, plastycznymi i w kole z wykorzystaniem chust animacyjnych. Wiele radości dały dzieciom zabawy bańkami mydlanymi.

Wszystkie dzieci miło spędziły czas - pełne wrażeń i z uśmiechem na twarzy żegnały się z przedszkolem.

Podobnie jak u trzylatków, w grupie 3-4-latków również odbyły się zajęcia adaptacyjne. Wraz z dziećmi uczestniczyli w nich rodzice.

Temat zajęć pierwszego dnia to; „Podajmy sobie ręce w zabawie i piosence’’, drugi dzień „Zabawy kolorami’’

Celem zajęć było:

zintegrowanie dzieci i rodziców z przedszkolem

• poznanie dzieci i ich rodziców
  • przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmi
  • eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku przedszkolnego
  • zapoznanie z pomieszczeniami przedszkola (szatnia, sala zajęć, łazienka).

Uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela, dało dzieciom satysfakcję i radość z robienia czegoś innego niż w domu. Pozwoliło im to poznać się bliżej poprzez podanie swojego imienia, mówienie o swoich potrzebach, dzielenie się swoimi przeżyciami. Wszystko odbywało się w radosnej, serdecznej atmosferze. Mamy nadzieję, że pierwsze dni pobytu dzieci w przedszkolu będą kojarzyły im się z dobrą i wesołą zabawą.